Urządzamy warsztat

Wielu z nas zastanawia się jak zoptymalizować miejsce prac warsztatowych, czyli bardziej po ludzku jak poskromić wszędobylski bałagan i zalegające wszędzie śrubki i druciki.

Ergonomia pracy

Zacząć należy od przyjęcia pozycji sprzyjającej pracy, a nie wpływającej na jej efektywność ujemnie. Odpowiednio dobrany wysokością stół warsztatowy z solidnym blatem, zapewni dobre oparcie naszym nadgarstkom w czasie lutowania a biodrom przy narzynaniu gwintów czy pracy przy imadle. Radzimy jak urządzić własny warsztat
Pamiętajmy także o zapewnieniu sobie odpowiedniego okablowania elektrycznego w okolicach tyłu stołu, np. na ścianie naprzeciwko. Mówimy zdecydowane nie leżącym pod nogami rozgałęziaczom! Wystarczy przykręcić listwę do blatu, a paskami poprowadzić kabel po meblu i w ten sposób w 5 minut stworzymy sobie o wiele lepsze warunki pracy.nadgarstkom w czasie lutowania a biodrom przy narzynaniu gwintów czy pracy przy imadle.
Z całą masą narzędzi poniewierających się po stole poradzi sobie specjalna szafka warsztatowa – typu wieszak, która dzięki licznym półkom czy haczykom pomoże nam posegregować wszystkie przedmioty i okiełznać wszędobylski bałagan w warsztacie. Szafki można ze sobą szybko i samodzielnie łączyć tworząc dobrze urządzone, ergonomiczne i uporządkowane stanowisko pracy. Z kolei nieocenionym towarzyszem przy naprawach budynków, samochodów, łodzi i większych gabarytowo rzeczy, może okazać się szafka jeżdżąca. Oczywiście nie możemy zapomnieć również o... śmieciach! Powinniśmy ułatwić sobie życie i zawczasu zadbać o odpowiednie do wykonywanej pracy pojemniki na odpady, np. worki na wióry (a także narzędzia do ich zbierania) beczki na oleje, a także kosz na odpady komunalne. Użyteczny tutaj może być pojemnik do segregacji odpadów.

1001 drobiazgów

Podczas różnych napraw będą nam się naturalnie gromadzić „materiały zapasowe”, które warto zawczasu przewidzieć i zaplanować im miejsce. W dużą przestrzeń w półce lub szafce wstawiamy szufladki organizacyjne, najlepiej z podpisanymi karteczkami. Z kolei unikamy gromadzenia w szufladkach rzeczy, które tego nie wymagają, np. elementy komputera czy zasilacze. Idealnym do tego rozwiązaniem może być szafa warsztatowa z pojemnikami. Skupmy się na największych drobiazgach, a elektronik podchodzący do naszego warsztatu gwizdnie z podziwem na widok porządku.

Większe gabaryty

Większość narzędzi jest pakowana przez producentów w zgrabne, plastikowe walizeczki. Dzięki temu nie są zbyt wymagające w przechowywaniu, a wewnątrz skrzynki dobry majster trzyma także oprzyrządowanie, np. zestawy bitów, wiertła, nożyki itp. Najłatwiejszy sposób na przechowywanie nawet dużej ilości elektronarzędzi, z zapewnieniem jednocześnie do nich dobrego dostępu, to regał magazynowy dopasowany do pomieszczenia. Gdy mówimy o pomieszczeniach ogólnodostępnych, musimy się rozejrzeć za szafkami z zamkiem.

Światło jest twoim przyjacielem

Urządź warsztat razem z nami.Dobre oświetlenie punktowe na miejsce pracy to odpowiednik żarówki 60W, ale koniecznie o szerokim spektrum światła. Przy pracy na narzędziach obrotowych warto pamiętać by nie było także migające! Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w pracach mechanicznych i elektronicznych przydatne może być posiadanie (solidnie zamocowanego) lustra zaraz za krawędzią blatu na ścianie. Nie dość, że doświetla pole pracy, to jeszcze pozwala zaglądać za przedmioty i widzieć dwie strony trzymanego przedmiotu jednocześnie. Cały stół powinien być oświetlony z co najmniej 2 stron po minimum 100W. Tutaj jakość światła ma mniejsze znaczenie, ale jeżeli planujemy wieczory w garażu przy elektronice, to wydajmy ciut więcej i kupmy oświetlenie lepsze niż jarzeniówki. Oczy podziękują nam po pracy. Czy przestrzeganie wszystkich wymienionych porad uczyni z nas „super mechanika”? O tym trudno wyrokować. Z pewnością jednak sprawi, ze łatwiej będzie nam się odnaleźć w przestrzeni naszego warsztatu. A to już pierwszy krok do sukcesu i sprawniejszej pracy, która może zaowocować na przyszłość.

Wdrożenie sklepu: sklepy internetowe Częstochowa - INRESO.pl Copyright 2017 LIMESTO